تزریق بوتاکس

به طور معمول تزریق بوتاکس برای کمک به درمان خطوط اخم و لبخند، چروک پیشانی و هایپرهیدروز استفاده می شود. بوتاکس یک تعدیل کننده عصبی تزریقیست که برای آرام سازی عدم تعادل عصب و عضله کار می کند، به عبارت دیگر بوتاکس در هر کجا که تزریق شود، باعث می شود عضلات زیرین به طور موقت حرکت نکنند. درست است که بوتاکس عضلات شما را فلج می کند، اما بر اعصابی که باعث ایجاد احساس می شوند تأثیر نخواهد گذاشت؛ وقتی از آن به درستی استفاده شود حتی می توانید ابروهایتان را بالا ببرید تا ظاهری جذاب و صمیمانه داشته باشید.

تزریق بوتاکس با حذف چین و چروک صورت بدون جراحی و با نتایج طبیعی شناخته می شود که قطعا بارها اسم آن را شنیده اید؛ در ادامه در جهت شناخت بهتر آن به بررسی این روش خواهیم پرداخت.


بوتاکس چیست؟

بوتاکس از یک نوع باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم گرفته شده است و می توان گفت نمونه تغییر یافته این باکتری سمی می باشد. این ماده سبب ایجاد مسمومیت غذایی می شود، اما با تغییراتی که بر روی آن انجام شده است دارویی با نام بوتاکس که فواید بسیاری دارد به وجود آمده است. در واقع بوتاکس نوعی پروتئین می باشد که کاملا خالص بوده و برای زیبای سازی و جوان سازی بر ناحیه مورد نظر و با مقدار محدود و تعیین شده تزریق خواهد شد و سرایتی به دیگر نقاط بدن ندارد. به عنوان یک روش درمانی زیبایی، تزریق بوتاکس می تواند ظاهر چین و چروک پوست را کاهش دهد؛ همچنین سازمان FDA کاربردهای درمانی بوتاکس برای مسائل مختلف سلامتی، از جمله اسپاسم پلک و میگرن تأیید کرده است.

بوتاکس روشی معتبر و شناخته شده در تمام دنیا می باشد و می توان با صراحت گفت که مقام اول را در زیبایی سازی و جوان سازی به خود اختصاص داده است. تزریق بوتاکس با هدف زیبایی و درمانی با دوزهای بسیار کوچک انجام می شود و می تواند به طور موقت برخی عضلات را از کار انداخته که می تواند به نفع افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی باشد. می توان بوتاکس را روشی بدون ریسک تعبیر کرد که برای ضمانت نتیجه نیاز به یک کلینیک معتبر و پزشکی با تجربه دارد تا صفر تا صد مراحل را با اصول و بر طبق استاندارد جهانی انجام دهد.


کاربردهای بوتاکس چیست؟

بوتاکس از طریق فلج کردن ماهیچه ها به نتایج درمانی و زیبایی کمک می کند؛ کاربرد رایج تزریق بوتاکس شل کردن موقت عضلات صورت که دارای چین و چروک هستند می باشد. این روش قادر است کلیه چین و چروک در نواحی مختلف بدن و صورت اعم از دور چشم، پیشانی، خط لبخند خط ابرو و ... را از بین برده و همچنین در زیبایی و بالا بردن ابروها، رفع افتادگی پلک و سفتی پوست صورت منحصر به فرد عمل کند. برای پر کردن چین و چروک پوست در سایر نواحی بدن مانند جوان سازی پوست دست و گردن و غیره نیز از بوتاکس استفاده می شود، که برای این موارد هم از بوتاکس موقت و هم بوتاکس دائمی استفاده می کنند.


تزریق بوتاکس


بوتاکس علاوه بر زیبایی بخشی و جوان سازی، کاربردهای دیگری را نیز به خود اختصاص داده است که می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

- هایپرهیدروز: در این شرایط تعریق بیش از حد حتی در مواردی که درجه حرارت گرم نیست و تحرک ندارید، رخ می دهد و تزریق بوتاکس به زیربغل ، کف دست و پاها می تواند این مشکل را درمان کند یا آن را کاهش دهد.

- دیستونی گردن: در این شرایط دردناک، عضلات گردن شما بطور غیر ارادی منقبض می شوند و باعث می شوند سر شما گیج برود و در موقعیتی دردناک قرار گیرد. برای درمان این مشکل بوتاکس توسط پزشک متخصص به نواحی خاصی از گردن تزریق می شود تا از گرفتگی آنها جلوگیری شود.

- تنبلی چشم: شایع ترین علت تنبلی چشم عدم تعادل در عضلات مسئول قرارگیری چشم است و با از کار انداختن این عضلات توسط تزریق بوتاکس می توان تنبلی چشم را نیز درمان کرد.

- انقباضات عضلانی: برخی از شرایط عصبی، مانند فلج مغزی، ممکن است اندام شما را به به حالت اسپاسم یا کشیده وادار کنند؛ با تشخیص پزشک در برخی موارد، با تزریق بوتاکس می توان این عضلات منقبض را شل کرد.

- میگرن مزمن: اگر به طور مرتب میگرن دارید، تزریق بوتاکس به نواحی شقیقه ممکن است به کاهش سردردها و گرفتگی مناطق مختلف سر کمک کند.

- اختلال عملکرد مثانه: تزریق بوتاکس می تواند به کاهش بی اختیاری ادرار ناشی از مثانه بیش از حد فعال کمک کند.

- کشیدگی چشم: تزریق بوتاکس می تواند به رفع گرفتگی یا انقباض عضلات اطراف چشم کمک کند.


نحوه انجام تزریق بوتاکس

بوتاکس یک نوروتوکسین است؛ این بدان معنیست که بعد از تزریق سیستم عصبی را هدف قرار داده و فرایندهای تحریک انقباض عضلات را مختل می کند، به این ترتیب گفته می شود که انواع بوتاکس باعث فلج موقت عضلانی می شوند. برای انقباض عضلات، اعصاب انتهای سلولهای عضلانی، ماده ای به نام استیل کولین (یک پیام رسان شیمیایی) آزاد می کنند؛ این ماده به گیرنده های سلول های عضلانی متصل می شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول ها می شود. تزریق بوتاکس به عضله از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری می کند و در نتیجه از انقباض سلول های عضلانی پیشگیری خواهد کرد و به این ترتیب این سم باعث سفت شدن عضلات می شود.

پزشک متخصص از یک سوزن نازک برای تزریق بوتاکس (مقدار کمی سم بوتولینوم) به پوست یا عضلات شما استفاده می کند، تعداد این تزریقات به هدف تزریق و وسعت ناحیه بستگی دارد. بوتاکس مانند سایر تزریق ها تواند کمی دردناک باشد، خصوصاً تزریق بین ابروها؛ به همین دلیل بعضی از پزشکان 10 دقیقه قبل از تزریق از بی حسی موضعی (معمولا به صورت کرم بی حس کننده) برای کاهش درد استفاده می کنند.


مزایای تزریق بوتاکس کدامند؟

تزریق بوتاکس به عنوان مهم ترین روش زیبا سازی و جوان سازی صورت و پوست در دنیا شناخته شده است و بسیاری از هنرپیشه ها از این روش را برای بهتر جلوه کردن و جوانسازی پوست استفاده می کنند. تزریق بوتاکس روشی سریع، بدون ریسک و نتیجه بخش می باشد و از همه مهم تر یک روش غیر تهاجمی و سازگار با بدن است بنابراین هیچگونه حساسیت و آلرژی را به همراه ندارد. داروی بوتاکس تزریق شده یکسان و یکنواخت بوده و در بدن جذب نخواهد شد، حرکت نمی کند و با بافت پیوندی پوست در تعامل می باشد. مهمترین مزایای تزریق بوتاکس عبارتند از:

✓ درمان چین و چروک پوست

✓ جوان سازی و زیبا سازی پوست صورت و بدن

✓ روشی با نتیجه بخشی سریع و بدون درد

✓ عوارض و خطرات کم و مقرون به صرفه

✓ از بین بردن تعریق بیش از حد زیر بغل و دست و پا

✓ درمان برخی بیماری ها مانند میگرن

✓ رفع اسپاسم پلک و ماهیچه ها


بوتاکس چیست


تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد؟

بوتاکس نیز همانند هر داروی دیگری که وارد بدن می شود، می تواند عوارض جانبی را با خود به همراه داشته باشد؛ اما خوشبختانه این عوارض بسیار جزئی و موقت هستند. برای کاهش عوارض جانبی بوتاکس می توانید به یک کلینیک معتبر و پزشکی ماهر و باتجربه مراجعه کنید تا احتمال اشتباهات و خطرات این روش را به حداقل برسانید. به طور معمول پیش از انجام بوتاکس، پزشک یک جلسه مشاوره با متقاضی برگذار می کند تا هم از وضعیت سلامتی و سابقه پزشکی او باخبر شود و هم درمورد روند تزریق بوتاکس و عوارض احتمالی او را در جریان قرار دهد. رایج ترین عوارض احتمالی تزریق بوتاکس عباتند از:

• کبودی ناحیه تزریق

• سردرد و بروز علادم سرما خوردگی

• تورم و درد در ناحیه تزریق

اگر در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت لازم را به خرج ندهید، ممکن است نسبت به بوتاکس آلرژی نشان دهید، همچنین چنانچه بوتاکس تزریق شده خالص نباشد و یا از برند های تقلبی استفاده شود می تواند سبب مشکلاتی برای افراد شود. در موارد نادری ممکن است بوتاکس عوارضی مانند افتادگی مژه یا پلک داشته باشد که در مدت زمان کوتاهی برطرف خواهد شد؛ اگر عوارض جانبی زیر را در چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق بوتاکس مشاهده کردید حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید:

• ضعف عضلانی

• مشکلات بینایی

• مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن

• مشکلات تنفسی

• از دست دادن کنترل مثانه


مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

در برخی موارد برای تزریق بوتاکس، از بی حسی موضعی استفاده می شود و به همین دلیل دوران نقاهتی ندارد اما برای نتایج بهتر و حفظ سلامتی توصیه می شود بقیه روز را استراحت کنید. اگر مراقبت های بعدی که توسط پزشک گفته می شود را به خوبی انجام دهید، احتمال بروز عوارض جانبی کاهش یافته و نتایج بهتر و ماندگار تری دریافت خواهید کرد. به طور کلی مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس شامل موارد زیر می شوند:

✓ حداقل تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس دراز نکشید و تا 24 ساعت محل تزریق را لمس نکنید.

✓ تا یک روز از فعالیت های شدید، ورزش و بلند کردن جسم سنگین خودداری کنید.

✓ غذاهای پر نمک مصرف نکنید، زیرا نمک زیاد می تواند تورم بیشتری ایجاد کند.

✓ تا 72 ساعت در مقابل تابش مستقیم خورشید قرار نگیرید و برای یک هفته شنا و استخر را به تعویق بیاندازید.

✓ از مصرف برخی داروها مانند آسپرین و ویتامین E، نوشیدنی های الکلی و کشیدن سیگار تا یک هفته بعد از بوتاکس خودداری کنید.

✓ انجام سایر درمان های زیبایی مانند ماساژ، لیزر و میکرودرم را حداقل 10 روز به تعویق بیاندازید.

فرم ویزیت آنلاینثبت پرسش

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران میدان ولیعصر ضلع جنوبی سينمای قدس ساختمان مینو طبقه چهارم واحد 402 با پارکینگ

کلینیک : تهران - سعادت آباد - میدان فرهنگ - بلوار 24 متری - نبش سوم شرقی - پلاک 35